Titulní obrázek

Třídveřové BMW řady 1 se může pochlubit nejsilnějším motorem

24.březen 2013

Novou třídveřovou verzi nejmenšího modelu představila automobilka BMW. Vůz má navíc i nejsilnější motor. BMW M135i pohání přeplňovaný šestiválec schopný vypustit na zadní kola stádo 320 koní. 

Mnichovská automobilka představila třídveřovou variantu BMW řady 1. Oproti předchozí generaci je o 85 mm delší a 17 mm širší. O 30 mm narostl i rozvor, tudíž by mělo být kompaktní auto uvnitř prostornější. Kufr má 360 litrů objemu. Pod kapotou vozu se objevil zatím nejsilnější motor, který jsme v nové generaci BMW řady 1 mohli vidět. Připravilo ho oddělení M Performance, stejně tak upravilo zevnějšek v podobě výrazného nárazníku, velkých kol i upravené zadní části.

Šestiválec dokáže vyprodukovat 320 koní, které může posílat na zadní nápravu přes šestistupňovou manuální nebo osmistupňovou automatickou převodovku. Maximum točivého momentu má v jeho případě hodnotu 450 Nm. Jde v podstatě o nástupce loni prodávaného BMW 1 M. Proto zvládne zrychlit z nuly na 100 km/h za 4,9 sekundy. Pokud se rozhodnete pro manuální převodovku, pak k tomu bude potřebovat o dvě desetiny déle. Maximální rychlost je již tradičně omezena na 250 km/h.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Nabídka motorů by měla v podstatě kopírovat tu u pětidveřové verze. Setkáme se tak s verzemi 116i, 118i, 125i a naftovými 120d a 125d. Novinkou je přeplňovaná zážehová jedna-šestka se sníženým výkonem na 102 koní. Její hlavní výhodou má být nízká spotřeba. V kombinaci si řekne o 5,5 litru benzinu na 100 km.