Titulní obrázek

Dobrodružná výprava do Volgoradu na motocyklech z druhé světové války je u konce

13.březen 2013

Před necelým měsícem vyrazili na dobrodružnou výpravu do Volgogradu dva budějovičtí motocyklový nadšenci Petr Hošťálek a Miloň Dvořák. Vezli se na motorkách z druhé světové války. Již se vrátili a urazili 8 000 kilometrů.

Zrestaurování dvou těžkých dvouválcových motocyklů BMW R12 z let 1940 a 1941 trvalo čtyři roky. "Největší zásluhu na tom měl Miloň. Když jsme je zrenovovali, zeptal se mě, kam s nimi pojedeme. A ze mě automaticky vypadlo, že ke Stalingradu, dnešnímu Volgogradu, protože tam už jednou byly s německými vojáky," vysvětluje Hošťálek.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Na výpravu do Ruska se jezdci skutečně vypravili, a to 8. srpna, tedy přesně v den Hošťálkových 69. narozenin. "Žádný normální veteránista, který pracně zrenovuje svůj historický motocykl, se s ním nevydá na cestu osm tisíc kilometrů dlouhou po těch nejhorších silnicích v Evropě. Ty motorky teď vypadají, jako by se vrátily z druhé světové války, ale ta patina jim sluší," směje se Hošťálek.

Zpočátku denně ujeli i přes 400 kilometrů, čím dál na východ se ale s horšími silnicemi snižovalo tempo na 250, nejvýš 350 kilometrů za den. Přes Rakousko, Slovensko, Zakarpatskou Ukrajinu a Ukrajinu se dostali dobrodruzi až do cíle - ruského Volgogradu.

Tam se šli podívat na Památník bitvy o Stalingrad a sochu Matky Rusi. Je to nepředstavitelný monument. Dodnes je tam věčně planoucí pochodeň, u které se drží čestná stráž. Cestou zpátky navštívili ukrajinské přístavní město Oděsa u Černého moře. Pak pokračovali do Moldávie a dále do nejkrásnější části Zakarpatské Ukrajiny, kde projeli Jaselským průsmykem, a odtud zpátky.