Titulní obrázek

BMW spolupracuje se společností Toyota

26.červenec 2012

Již v prosinci se BMW a Toyota dohodli na spolupráci na vývoji zeleného vozu. Nyní Toyota bude dodávat hybridní hnací systémy a vodíkové palivové články pro BMW. Japonský trh má totiž s hybridy velmi dobré a dlouholeté zkušenosti.

Už první generace Priusu byla v roce 1997 prvním skutečně sériově vyráběným automobilem tohoto druhu v dějinách. Ta třetí se stala celosvětově nejprodávanějším, ač má již mnoho následovníků. Vyspělá technika ze Země vycházejícího slunce v luxusnějším a prestižním balení z Bavorska by mohla zákazníky zajímat. Toyota také dosáhne větších úspor a nejspíš i zisku, protože se produkce hybridních systémů zvýší a tím klesne cena jednotlivých komponentů.

Prezident Toyoty Akio Toyoda a výkonný ředitel BMW Norbert Reithofer by měli učinit veřejné co nejdříve. Závěrem roku 2011 se obě společnosti domluvily, že bavorský výrobce poskytne Toyotě čisté turbodiesely malých objemů. Jimi poháněná auta budou Japonci prodávat na starém kontinentu už během příštích 18 měsíců. Ti zase budou spolupracovat na oplátku s Němci na vývoji a výrobě další generace lithium-iontových baterií pro hybridní vozidla, tato dohoda byla podepsána v březnu a byly ponechány ještě otevřené dveře pro další výpomoc.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Podobné smlouvy ale Toyota podepsala také s Mazdou, Subaru a Fordem, takže v této oblasti bojuje na vícero frontách. Společnost by měla dodávat BMW vodíkové palivové články. Zatím si je nechávala jen pro sebe, teď je poskytne také konkurenci. Takto poháněný vůz pod vlastní značkou pak představí již v roce 2015 a hodlá jej dokonce nabízet případným zájemcům.