Titulní obrázek

ABS je již v základní výbavě u motocyklů BMW

25.červen 2013

Od roku 2016 začne platit povinnost montovat na motorky prodávané v EU systém ABS. Ovšem BMW na nic nečeká a ABS začíná zavádět na všechny své modely.

Je dobré si uvědomit, že motorka kvůli svému velkému výkonu a poměrně malé hmotnosti zrychlí mnohem rychleji než auto, ale když přijde čas zpomalení, situace nastane opačná. Motocykly mají malou styčnou plochu pneumatik s vozovkou. Řidiči motorek nejsou většinou natolik zkušení, aby dokázali využít naplno funkci brzd.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

I nejrychlejší motorky potřebují k zastavení ze stovky zhruba 40 metrů - na suchu. Ale s průměrným jezdcem pak brzdná dráha roste na skoro 50 metrů, což je o nějakých deset metrů více, než kolik potřebuje obyčejné auto. Systém ABS by však mohl být řešením. Pomáhá totiž hlavně se stabilitou stroje a dovoluje jezdci se pořádně opřít do brzd. Automobilka BMW začala montovat do svých motorek ABS za příplatek. Momentálně jej však řadí i k základní výbavě. Nabídka těchto vozů by se měla objevit na trhu již do konce letošních prázdnin.

BMW však nezahálí a před časem uvedlo na trh i elektronicky nastavitelný podvozek nebo dokonce kontrolu trakce.